Отже, ви вирішили взяти басенджі (адже ви зважили всі «за» і проти», вірно?) Що далі? А далі треба подумати ось про що:
Мале цуценя або підліток?Однозначної відповіді це питання, нажаль, немає. І у цуценят, і у старших собак є свої плюси та мінуси.
Цуценята басенджі це чарівні карапузи з фірмовими зморшками. Так цікаво спостерігати, як вони ростуть та розвиваються. Але це ще й калюжі, «пірамідки», прогулянки та годівлі 4-5 разів на день і погризані речі. З підлітками набагато простіше: все найскладніше за вас уже зробив заводчик. А добрий заводчик ще й базовому послуху навчив. Проте басенджі — порода непроста, і з нею треба починати займатися якомога раніше, поки ще характер не сформувався. 3-4 місяці – ідеальний вік.
Приблизно так само, як і до появи дитини:
- сховайте все небезпечне (побутова хімія, ліки, рослини),
- приберіть взуття, дрібні предмети, які може з'їсти допитливе маля, сховайте кабелі, на розетки поставте спеціальні «шторки»,
- огляньте квартиру на предмет небезпечних місць (дірки, щілини, залізяки, що стирчать). На кути меблів можна начепити спеціальні гумові накладки.
- приготуйте все необхідне: миски, лежанку, пелюшки (якщо щеня не привчене до них), іграшки, корм. Щодо останнього - порадьтеся із заводчиком та ветеринаром (в ідеалі - натуральне харчування, але є алергіки, яким підійде тільки корм).
Якщо ви взяли старше цуценя, проблема з калюжками, швидше за все вас не торкнеться (хіба що, спочатку, через стрес).
Малюків треба привчати робити свої справи в певне місце/місця. Розстеліть по квартирі пелюшки там, де цуценя зазвичай робить калюжі або купки. І обов'язково сильно похваліть його, коли він не промахнувся.
Не лайте собаку, якщо він зробив калюжу не там і ви не застали «на гарячому». Сформуйте позитивний рефлекс: зробив справу у правильному місці — отримай смаколик. Використовуйте якусь команду (наприклад: «Пелюшка»). Цуценята швидко вчаться. Особливо інтелектуали-басенджі.
Спочатку цуценя може себе незатишно відчувати на прогулянці (незнайоме місце, нові запахи, звуки), може навіть боятися йти гуляти, не кажучи вже про туалет. І тут знову в гру вступає похвала: висунув носик на вулицю - Ти ж мій розумничка, зробив справи - знову похвала і смаколик.
Чи є якась інструкція, як зробити так, щоб незалежні басенджі беззаперечно слухалися господаря? Відповідь: ні! Нема шаблонів, лекал, якими можуть користуватися всі господарі басенджі, бо кожен представник породи – це особистість. Але є загальні правила, які, сподіваємось, допоможуть вам:
Починайте займатися вже з першого дня появи басенджі у вашому домі — з навчання прізвиська та команди «до мене». Басенджі - мисливці, і якщо вони "взяли слід", у них у вухах з'являються банани, а на очах шори. Тому команда «до мене» має бути на всі 200%.
Як добитися такого? Ви повинні стати в сто тисяч мільйонів разів цікавіше для собаки, ніж те, що його зараз захопило (пташки, під'їдання, інші собаки). Але як? Адже у них інстинкти на першому місці... Так, але не зовсім.
Почніть із контакту. Мега-веселі ігри, спорт, полювання, щира похвала за будь-яку дрібницю. Так, це буде не просто. Так, вам доведеться пройти довгий шлях. Але воно того варте. Коли одного разу ваш басенджі, захоплений гонитвою за пташкою, на вашу команду моментально відреагує радісним підбіганням, — це непередаване відчуття!
- Жодного тиску, агресії.
- Ваша послідовність (якщо собаці не можна спати на ліжку, то їй не можна спати завжди, а не по суботах "так", а в решту часу "брись").
- Ви маєте показати своє лідерство. Тільки жодних «альфа-переворотів», ЕШО, побоїв, криків. Тільки справедливість та терпіння.
- Домагайтеся виконання команд. Але не фізичною силою, а позитивним підкріпленням. Добре слово й собаці приємно! Завжди нахвалюйте собаку.
- Відмінно працює дресирування за допомогою клікера (рекомендуємо почитати книгу Карен Прайор).
- Якщо команду підзиву не вдається довести до автоматизму, гуляйте тільки на повідку і відпускайте собаку лише в безпечних місцях.
- Займайтеся регулярно та в різних умовах: вдома, на вулиці, з відволіканнями та без.
- Пройшов повз тухлятини і не зжер - розумничка, хороший хлопчик, тримай смаколик. Це куди краще діє, ніж кричати: «Ах ти ж падлюка, виплюнь яку». Басенджі швидко кмітають: хорошим хлопчикам і дівчаткам дають бонуси.
- Знайдіть заняття, яке собаці справді буде до душі. Зазвичай басенджі люблять курсинг, але дехто може не зрозуміти. Пробуйте полювання, аджиліті, танці, фрізбі, ноузворк - що завгодно, аби собаці було цікаво і (особливо важливо) щоб він залишався з вами в контакті.
За бажання, терпіння та послідовності все у вас вийде. Якщо вже з еталонів упертості (акіт, чау-чау) вдається зробити ідеально слухняних собак, то з басенджі, куди більш орієнтованими на людину, хоч і самостійними собаками, тим більше!